HTML

dp-motiv

Neofolk, dark folk, apocalyptic folk, post-industrial, martial industrial, military pop, dark ambient, neoclassical, ritual, noise - hírek, lemezkritikák, koncertajánlók, interjúk, koncertbeszámolók

Címkék

2023.04.19. 20:00 balazs_k

Újra Hyperborea - impozáns felhozatallal

hyperborea_tn.jpg(Mindig figyeltem arra és ragaszkodtam hozzá, hogy ha koncertajánlót rakok ki, akkor valami személyeset írjak, ne csak a hivatalos sajtóanyagot vegyem át egy az egyben. Most azért vagyok kicsit nehéz helyzetben, mert a sajtóanyagot is nagyrészt én írtam, nem nagyon tudnék mást mondani, úgyhogy most kivételesen átveszem a teljes szöveget, helyenként azért kiegészítem pár személyes megjegyezéssel.)

A 2000-es évek második felében a Hyperborea fesztivál meghatározó része volt Budapest neofolk/martial industrial/dark ambient életének. Olyan nagyszerű zenekarok léptek fel a rendezvénysorozat keretében, mint az Ordo Rosarius Equilibrio, az In Slaughter Natives, a Spiritual Front, a Derniere Volonte, a Raison D'Etre, a Triarii, a Karjalan Sissit és sokan mások. Aztán sok év szünet, majd a Camerata Mediolanense különleges templomi koncertje következett, és most folytatva a régi hagyományokat egy nagyobb szabású fesztivál képében tér vissza. .

A mára megmaradt kevés aktív klasszikus neofolk zenekarok közül a Darkwood az egyik legrégebbi, a 90-es évek végén kezdték meg működésüket, és azóta is töretlen lelkesedéssel koncerteznek és készítik az új lemezeket. Dalaik a legszebb német neofolk hagyományok jegyében akusztikus gitárra épülnek, ezek egészülnek ki különböző hangszerekkel (pl. hegedű, basszusgitár, szintetizátor), de az erőteljes dobok és a kicsit indusztriális jellegű hangképek is ugyanúgy megtalálhatók zenéjükben. Napjainkra az egyik legjobb neofolk koncertzenekarrá nőtték ki magukat, csodálatos (angol és német nyelvű) dalaik professzionális előadásában a szépség és az erő alkot tökéletes egységet. 25 éves pályafutásuk során végre eljutnak Magyarországra is, kihagyhatatlan élmény lesz a stílus szerelmeseinek. (Jó párszor láttam már őket élőben, mindig kiváló teljesítményt nyújtottak, de az biztos, hogy jelenlegi felállás a legerősebb.)

A Larrnakh 2005-ben alakult Sörös Gergő vezetésével, jelenlegi felállásában Csigás Adrienn (cselló), Gresz Ágnes (hegedű) és Szabó Károly (basszusgitár) szerepel még a zenekarban. Közel 20 éves működésük alatt kiadtak három nagylemezt, melyek Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban jelentek meg (és hamarosan jön a negyedik album), többfelé koncerteztek szerte Európában, többek között felléptek a műfaj legnagyobbjainak számító lipcsei Wave Gotik Treffen és Runes & Men fesztiválokon. Bár a stúdióban érzik igazán otthon magukat, fontosnak tartják, hogy időről időre koncertek formájában is megmutassák a zenekar erejét, így több év után szünet után újra élőben láthatjuk őket Budapesten. A Larrnakh zeneileg a neofolkot használja alapként, ambient és ipari hatásokat is beépítve. A dalszövegek magyarul és angolul is szólnak.

A Cawatana közel 25 éves zenekar, 1999-ben adta az első koncertjét, bemutatkozó lemezük épp 20 éve, 2003 májusában jelent meg Németországban, az akkoriban legjobb neofolk kiadónak számító Eis & Lichtnél, majd Németországban, Argentínában, Spanyolországban, Lengyelországban jelentek meg további kiadványaik. Szintén sokat koncerteztek szerte Európában, és ők is felléptek a lipcsei Wave Gotik Treffen és Runes & Men fesztiválokon. A kezdeti darkfolk és industrial elemek az évek során darkwave és postpunk hatásokkal egészültek ki (amelyek tulajdonképpen már a legelején, az első koncertek és demófelvételek idején is ott voltak, csak aztán egy ideig háttérbe szorultak), új felállásukban jelentős szerep jut az analóg szintetizátoroknak, dobgépeknek, szekvenszereknek. Ezen az esten egy hibrid műsorral lépnek fel, már az új eszközökkel, új felállással, de az új és a régi műsor közötti átmenettel, kevésbé elektronikusan, mint a legutóbbi lemezen, a régi hangzásvilág is megjelenik az új dalszerkezetekben. Közel 9 év kihagyás után koncerteznek újra Budapesten.

A Sturmast zenekar meghatározó, közkedvelt szereplője volt a budapesti neofolk/industrial zenei életnek, a 2000-es évek második felében sokat játszottak Budapesten, sikeres koncerteket adtak Nyugat-Európa több országában és a szomszédos országokban is. A bemutatkozó (és mindmáig egyetlen) nagylemezüket a legendás svéd kiadó, a Cold Meat Industry adta ki. 10 év szünet után tér vissza a zenekar a színpadra, egy speciális műsorral, melyben megidézik a régi, jól ismert hangzásvilágot, de új elemekkel színesítve, kibővítve azt. Aki annak idején részt vett a zenekar koncertjein, az tudja, hogy tőlük mindig valami különlegesre, szokatlanra számíthat. Most a régi élmények újból megidéződhetnek. (Az új műsor ismeretében nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy letaglózó élmény lesz, a korábbiak egyenes folytatása, hatásos, erős, ütős.)

A NAQOY duó 2018-ban alakult, zenéjük elektronikus alapokra épül, amely az experimentális, indusztriális hangképeket ötvözi a noise rock és a postpunk zajos gitárkezelésével és sodró lendületű basszusjátékával. Súlyos gitárviharok és elszállós borongások egyaránt terítékre kerülnek. Tavasszal érkezik az új kiadványuk az amerikai Forbidden Place Records gondozásában.

2023. május 13., szombat, 19:00
Analog Music Hall
1116 Budapest
Kondorfa u. 8.

DARKWOOD (DE)
LARRNAKH (HU)
CAWATANA (HU)
STURMAST (HU)
NAQOY (HU)

Belépő: 3800 Ft (a helyszínen)

hyperborea.jpg

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása